Ekonomi

İsmail Acı: Nakitsiz ticaret yapamaz hale geldi

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı İsmail Acı, ATO’nun 8’inci Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2020’den bu yana yaşanan pandemi, Rusya-Ukrayna Savaşı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli deprem ve akabinde yaşanan sel felaketini anlattı. afetler üretim ve iş gücü kayıplarıyla ilişkilendirilmiştir. Ekonomiye büyük zarar verdiğini ve seçim sürecinin piyasalarda sakinleşmeye yol açtığını belirtti.

Sokaktaki vatandaşlardan iş dünyasının temsilcilerine kadar herkesin seçim sonrası ekonominin nasıl şekilleneceğini merak ettiğine işaret eden Acı, bu endişenin ticareti de önemli ölçüde sekteye uğrattığını vurguladı. İsmail Acı, krediye erişimin zorlaştığına, birçok bankanın kredi vermeyi durdurduğuna, piyasalarda çekli alım satım bölümünün kapatıldığına, nakiti olmayanların işlem yapamaz hale geldiğine dikkat çekti.

En çok korkulan bastırılmış kur artışı

Seçim sonrası ekonominin nasıl şekilleneceğine dair korkuların olduğunu belirten İsmail Acı, ekonomi politikalarının ne yönde ilerleyeceği, faiz oranlarının durumu, bir toparlanma olup olmayacağı gibi soruların iş dünyasının merakla beklediğini ifade etti. dış kaynak.

İsmail Acı, Türk Lirası’nın değer kaybetmesine ve enflasyona da dikkat çekerek, en çok korkulan konunun bugüne kadar bastırılan kurlardaki yükseliş olduğunu belirterek, “Gelecek endişeleri nedeniyle ticarete olan güven kaybı var. Türk Lirası değer kaybedecek. Yıllardır ekonominin en değerli sorunu olan enflasyonun tek haneli rakamlara ulaşmasını temenni ediyoruz.

Çünkü bu olursa piyasalar canlanacak ve bu da üretim artışını beraberinde getirecektir. Üretimdeki artış istihdam da yaratacaktır. Dolayısıyla seçim sonrası öncelikli beklentimiz enflasyon, istihdam, ihracat ve yatırım gibi temel makroekonomik göstergelerin iyileşmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu