Yaşam

İHH’dan Çad’a Göç Eden Sudanlılara İnsani Yardım

550 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bine yakın kişinin de yaralandığı iç savaşta 700 binden fazla Sudanlı farklı yerlere göç etti. Ülkede sivillere yönelik acil yardım çalışmaları yürüten İHH, sınır ülkesi Çad’a göç eden Sudanlılara sıcak yemek ve kumanya dağıttı.

Ateşkes kararına rağmen Sudan’da iç çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda 550 kişi hayatını kaybederken, 5 bine yakın Sudanlı da yaralandı.
 
Devam eden iç çatışmalar nedeniyle ülkenin farklı noktalarına göç eden bireylerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Birleşmiş Milletler verilerine göre 15 Nisan’dan bu yana ülkede 700 binden fazla kişi yerinden edildi.
 

İHH yardım çalışmalarına katılıyor
 
Çatışmaların ardından acil yardım çalışmalarına başlayan İHH İnsani Yardım Vakfı, sivillere yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Son olarak çatışmalar nedeniyle Çad’ın Sudan sınırında yer alan Adre kentine göç eden 250 aileye gıda kolisi, bin kişiye de sıcak yemek dağıtıldı. Son yardımla birlikte bugüne kadar 650 aileye gıda kolisi, 5 bin kişiye de sıcak yemek dağıtıldı.

Ayrıca 40 adet büyükbaş adak-akika kurbanı kesilerek iç savaştan etkilenen ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. İHH, sağlık alanında yaptığı yardım çalışmaları kapsamında Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ilaç ve tıbbi malzeme yardımı yaptı. Öte yandan 7 anneye de doğum operasyonu için destek verilirken, yeni doğan bebekler için gerekli malzemeler de ailelere dağıtıldı.

 
Sudan’daki çatışma devam ederken, uluslararası toplumun temel insani ihtiyaçları karşılamak için destek çabalarını artırması gerekiyor.

 
desteklemek
 
İHH aracılığıyla Sudan’daki ihtiyaç sahiplerine destek olmak için SUDAN yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL bağış yapılabilir. Daha fazla bağış yapmak isteyenler İHH’nın internet sitesi üzerinden veya açıklama kısmına SUDAN yazarak bağışta bulunabilirler. İHH’nın banka hesap numaraları ne pahasına olursa olsun.
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu