Haber

Eski demiryolu hattı Buca’nın yeni turizm rotası olacak

BUCA’nın nostaljik değerlerinden biri olan eski demiryolu sınırı turizme kazandırılıyor. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Kentin tarihi dokusunu canlandırırken aynı zamanda Buca’ya vatandaşlarımızın nefes alabilecekleri yeni bir alan kazandıracağız” dedi.
Buca Belediyesi, Buca’nın meşhur üzümünü Avrupa’ya taşımak için 1872’de Levantenlerin yaptırdığı ve 2006’dan beri atıl durumda olan demiryolu sınırı için harekete geçti. yaklaşık 40 bin metrekare alan.

YENİ TURİZM ROTASI
Hat boyunca incelemelerde bulunan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, yapılacak düzenleme ile şehre yeni bir turizm güzergahı kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Kılıç, “Eski demiryolu hattı nostaljik değerlerimiz arasında yer alıyor. Bu hattı belediyemiz tarafından kiraladık. Vatandaşların Buca’nın güzelliklerini doyasıya yaşayabileceği hat boyunca bir proje hazırladık. Proje hayata geçtiğinde hem şehrin tarihi dokusunu canlandıracağız hem de Buca’ya vatandaşlarımıza nefes alabilecekleri yeni bir alan kazandıracağız.”

PROJEDE NELER VAR?
Eski demiryolu hattı için hazırlanan projede kesintisiz bisiklet yolları, engelli dostu mesire tasarımları, çocuk oyun alanları, kafeler, büfeler ve ahşap teraslar yer alıyor. Sınır içinde Üretici Hanımlar Pazarı kurulması da planlanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi önünde Buca Garı’nın bulunduğu bölümün Sanat Sokağı’na dönüştürülmesi hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu